Hallásvizsgálat

A hallásvizsgálat fontossága
A hallásvizsgálat több okból is fontos. Először is segíthet korán felismerni az esetleges halláskárosodást vagy problémákat, lehetővé téve az időben történő beavatkozást és kezelést. A rendszeres hallásvizsgálatok segíthetnek nyomon követni a hallásában bekövetkező változásokat az idő múlásával, így biztosítva, hogy minden problémát azonnal kezeljenek.
Ezenkívül a hallásproblémák korai felismerése:
- megelőzheti a további hallásromlást
- csökkentheti a demencia kialakulásának kockázatát
- javíthatja az általános életminőséget
Fontos, hogy a hallás egészségét prioritásként kezeld azáltal, hogy rendszeres hallásvizsgálatot végzel egy képzett egészségügyi szakemberrel.
Mikor érdemes hallásvizsgálatra jelentkeznie?
Általában érdemes hallásvizsgálatot végezni, ha bármilyen változást észlelsz hallásképességében, vagy ha olyan tüneteket tapasztalsz, mint a beszédértési nehézségek.
Erre figyelj:
- gyakran megkéred az embereket, hogy ismételjék magukat,
- feltekered az elektronikus eszközök hangerejét,
- vagy csengő vagy zúgó hangokat tapasztalsz a füledben. (fülzúgás).
- ha rendszeresen ki vagy/voltál téve hangos zajoknak, akár munkahelyeden, akár szabadidős tevékenységeid során
Általánosságban elmondható, hogy mindenkinek ajánlott 50 éves kora körül elvégeztetnie az alapszintű hallásvizsgálatot, még akkor is, ha nem észleltek hallásproblémát, mivel ekkortól kezdhet gyakoribbá válni az életkorral összefüggő halláskárosodás. A rendszeresen végzett vizsgálat segít a nyomonkövetésben is.
Foglalj időpontot díjmentes hallásvizsgálatra!
A halláskárosodás okai
A halláscsökkenést számos tényező okozhatja, többek között:
- Életkor: Az életkorral összefüggő halláskárosodás, más néven presbycusis, az egyik leggyakoribb ok. Jellemzően az idő múlásával fokozatosan jelentkezik, és először a magasabb frekvenciákat érinti.
- Zajexpozíció: A hangos zajoknak való kitettség, akár munkahelyi (például építőipari munka vagy nehézgépekkel végzett munka), akár szabadidős (például koncerteken való részvétel vagy lőfegyverhasználat hallásvédő nélkül) károsíthatja a hallócsontok érzékeny szőrsejtjeit a belső fülben, ami halláskárosodáshoz vezet.
- Genetika: Egyes genetikai állapotok születéskor halláskárosodást okozhatnak vagy idővel annak kialakulásához vezethetnek.
- Fertőzések: Bizonyos fertőzések, mint például a középfülgyulladás, az agyhártyagyulladás vagy más vírusos vagy bakteriális fertőzések károsíthatják a fül szerkezetét, és halláskárosodáshoz vezethetnek.
- Trauma: A fejsérülés vagy a fül sérülése károsíthatja a hallórendszert, és halláskárosodáshoz vezethet.
- Gyógyszerek: Egyes ototoxikus gyógyszerekként ismert gyógyszerek károsíthatják a belső fület és halláskárosodást okozhatnak vagy súlyosbíthatják a meglévő halláskárosodást. Ilyenek például bizonyos antibiotikumok, a kemoterápiás gyógyszerek és nagy dózisú aszpirin.
- Fülzsír felhalmozódása: A túlzott fülzsír elzárhatja a hallójáratot és ronthatja a hallást. A fülzsír eltávolítása általában helyreállítja a hallást.
- Betegségek: Bizonyos egészségügyi állapotok, például cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek, autoimmun betegségek és neurológiai betegségek hatással lehetnek a hallás egészségére.
- A fül fejlődési rendellenességei: A fül szerkezeti rendellenességei vagy fejlődési rendellenességei a születéstől kezdve halláskárosodást okozhatnak.
- Tumorok: A fülben vagy a hallóidegben lévő jó- vagy rosszindulatú daganatok halláskárosodást okozhatnak.
- Dohányzás: A dohányzást összefüggésbe hozták a halláskárosodás fokozott kockázatával, valószínűleg a véráramlásra és a fül oxigénellátására gyakorolt hatása miatt.
Fontos megjegyezni, hogy a halláskárosodás egyes formái megelőzhetők vagy kezelhetők, míg mások tartósak lehetnek. Az azonnali orvosi értékelés és kezelés segíthet a halláskárosodás hatékony kezelésében.
Amennyiben a vizsgálat után hallókészülékét üzletünkben vásárlod meg, a hallásvizsgálat díjmentes. Egyéb esetben – a vizsgálatot követően nem vásárolsz üzletünkben hallókészüléket – a vizsgálat térítésköteles (a vizsgálat eredményét rendelkezésére bocsátjuk), melynek díja 15 000 Ft. Amennyiben 1 hónapon belül mégis megvásárlod hallókészüléked üzleteink valamelyikében, ezt az összeget levonjuk hallókészüléked árából! A szakorvosi hallásvizsgálat díját is elengedjük hallókészülék vásárlás esetén – ellenkező esetben a vizsgálat díja 25.000 Ft.
FONTOS! Gyermek hallásvizsgálatot 14 év alatt nem végezhetünk!